Bilkent Üniversitesi Proficiency Sınavı Hazırlık

Bilkent Üniversitesi Proficiency Sınavı Hazırlık Programı

Bilkent Proficiency Sınavı İçeriği

1 –  Bilkent Üniversitesi Proficiency Sınavı Hazırlık (  Bilkent Üniversitesi Proficiency Sınavı Hazırlık için Birebir – İngilizce özel ders )
2 –  Bilkent Üniversitesi Proficiency Sınavı (   Bilkent Üniversitesi Proficiency Sınavı Hazırlık için 4 kişilik Gruplarla – İngilizce özel ders )

İngilizce Hazırlık Programı

Bilkent Üniversitesi Proficiency sınavı hazırlık  programı, Bilkent Üniversitesi‘ne başlayan öğrencilere yalnızca üniversite  eğitimleri süresince değil, yaşamları boyunca sosyal ve mesleki alanlarda kullanacakları düzeyde bir İngilizce bilgi ve becerisi  kazandırır.

Uluslararası standartlarda eğitim veren Bilkent Üniversitesi‘nde eğitim dili İngilizcedir. İngilizce eğitim sayesinde öğrenciler, çalışma konularında yayımlanmış çağdaş evrensel bilgilerden yararlanabilmekte ve dünyadaki güncel gelişmeleri takip edebilmektedirler. Öğrencilerin mesleki İngilizce bilgisi, mezuniyetten sonra da kendilerini sürekli yenileyebilmelerine ve iş alanlarında başarı kazanmalarına  katkıda bulunmaktadır.

Bilkent Üniversitesi Proficiency Sınavı HazırlıkBilkent Üniversitesi‘ne yeni kayıt yaptıran öğrencilerin İngilizce düzeyleri, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu’nca düzenlenen İngilizce Seviye Tespit Sınavı (COPE – The Certificate of Proficiency in English) ile ölçülmektedir. Bu sınavda başarılı bulunan ya da Bilkent Üniversitesi tarafından kabul edilen harici sınavların birinden istenilen düzeyde puan alan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf olur ve doğrudan bölümlerindeki eğitimlerine başlar. Kabul edilen harici sınavlar şunlardır: Uluslararası kurumlarca verilen IELTS (International English Language Testing System), FCE (First Certificate in English), CAE (Certificate in Advanced English), CPE (Certificate of Proficiency in English), Bilkent Üniversitesi tarafından belirlenmiş bir merkezde alınacak TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavları, ÖSYM’nin yaptığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun uluslararası sınavlarla eşdeğerliğini kabul ettiği KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) ve ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı).

Üniversiteye girişte yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmayan öğrenciler, Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı’na devam eder. Bu program, her öğrencinin kendi bilgi düzeyine uygun bir seviyeden başlayarak İngilizce öğrenmesine imkan  tanıyan bir sistemde yürütülür. 15 kişilik sınıflarda haftada 25 – 30 saat ders gören öğrenciler, gerek duyulduğunda haftada 5 saate kadar küçük gruplarda destekleyici ek dersler alabilmekte ve dil laboratuvarlarından yararlanabilmektedir. Yurt dışından gelen ve ana dili İngilizce olan öğretim elemanlarının verdiği sözlü anlatım ve karşılıklı konuşma dersleri de program kapsamındadır. Öğrenciler, değerlendirme toplantılarında kendi seçtikleri temsilciler kanalıyla görüş bildirerek eğitim sürecine aktif katkıda bulunmaktadır.

Hiç İngilizce bilmeyen bir öğrenci için İngilizce Hazırlık Programı’nın normal süresi bir senedir. Programı başarıyla tamamlayıp COPE sınavını geçen öğrenciler, bölüm derslerine kayıt yaptırarak eğitimlerine devam eder. Hazırlık Programı’na ara seviyelerden başlayıp COPE sınavını bir dönemde geçen öğrencilerin, ikinci dönemde bölümlerine başlamaları da olasıdır.

Bilkent Üniversitesi Proficiency Sınavı Hazırlık