Proficiency Sınavı Hakkında Bilgiler

Proficiency Sınavı Hakkında Bilgiler

Proficiency Sınavı Hakkında Bilgiler ve Açıklamalar

1 –  Proficiency Sınavı ( Proficiency Sınavı için Bireysel – Özel Ders )
2 –  Proficiency Sınavı ( Proficiency Sınavı için 4 kişilik Gruplarla Ders )

PROFICIENCY nedir?
Proficiency Sınavı üniversiteler tarafından tertiplenen hazırlık atlama sınavıdır. Proficiency sınavı bir  üniversiteden diğer  üniversiteye göre farklılıklar gösterir . Üniversiteyi kazanan adaylar Proficiency formatında yapılan düzey belirleme sınav neticelerine  göre gruplara yerleştirilir ve hangi seviyede İngilizce bilgisine sahipse o seviyeden üniversite eğitim yaşamına başlar.

PROFICIENCY sınavı’na kimler katılabilir?
Üniversiteye başlama hakkını elde eden tüm adaylar  Proficiency sınavı‘na iştirak edebilir.

PROFICIENCY sınavı’na nasıl başvurulur?
Proficiency sınavı‘na o üniversiteye kayıt olan her aday iştirak etme hakkına sahip olur , sınav tarihleri ilgili üniversite aracılığı ile ilan edilir

Proficiency Türkçe      dilinde  yeterlik anlamına gelir. Üniversitelerin bu sınav aracılığı ile  kendi gereksinimleri için kendi iç yapılarında  düzenledikleri yabancı dil sınavıdır. Umumiyetle , listening (dinleme), reading (okuma) ve writing (yazma) bölümlerinden meydana gelir. Boğaziçi üniversitesi sınavı bu şekli ile uygular, ancak bazı üniversiteler listening bölümünü sınava dahil etmezler (İTÜ), bunun yerine grammer bölümünü dahil edebilirler.

Proficiency Sınavı Hakkında BilgilerProficiency TOEFL gibi bütün dünyanın uyguladığı  sınav olmadığından, her üniversitenin proficiency sınavı’nın zorluk derecesi değişir, yani Boğaziçi üniversitesi’nin proficiency sınavı güçlüğü ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nin sınav güçlüğü aynı değildir.

Gereken oranda İngilizce alt yapınız yoksa gerçekten ilk yıl işi  sıkı tutmak zorundasınız, özellikle Boğaziçi veya ODTÜ hazırlık sınavını geçmek, bir beginner (en alt seviye) kurundaki öğrenci için neredeyse imkansızdır. Bu yüzden sene başından itibaren çok sıkı çalışmanız lazım.