Proficiency Sınavı Reading 

Proficiency Sınavı Reading

Proficiency sınavı reading ,bu sınavın en can alıcı noktasını oluşturur.Proficiency reading konusunda başarılı olabilmek için,akademik kelime haznesinin ve dil bilgisinin çok iyi olması ve ” proficiency sınavı reading ” tekniğinin bilinmesi şarttır.Akademik Kelime Haznesi : Akademik kelime dağarcığı iyi olmayan bir aday öğrencinin bu sınavda başarılı olması hayaldir.Zira,okuma parçalarında yer alan cümlelerin çözülebilmesi için yada eş anlamlı kelimelerin halledilmesi ve doğru seçimler yapmak için,akademik kelime haznesi olmazsa olmazdır bu sınavda.

Detaylar
Proficiency Sınavı Stresi 

Proficiency Sınavı Stresi

Aday öğrenciler,hazırlık sınıfı eğitimi başlamadan önce okudukları liselerde ingilizce ağırlıklı bir eğitim görmemişlerse yada ingilizcenin hiç önemsenmediği bir okulda okumuşlarsa,yada kendileri ingilizce dersine sadece 2 alıp geçilmesi gereken bir ders olarak bakmışlarsa ve ingilizce dersine öğrenmek için değilde 2 almak için sadece sınava 1 gün kala oturup çalışmışsa vede önem vermemişse,yada öğrenci lisede okurken ingilizce dersini 2.plana atıp sadece üniversiteye girmeyi düşünerek çalışmışsa ve her üniversitede artık bir ingilizce hazırlık sınıfı olduğunu önemsememişse ,elbette bu proficiency sınavı stresini yaşayacaktır..Bu stresi yaşamaya mahkumdur aday öğrenci.

Detaylar
Proficiency Sınavı İçeriği 

Proficiency Sınavı İçeriği

İTÜ Proficiency imtihanı 3 kısımdan meydana gelir. Birinci bölüm olan Use of English etabında öğrencilerin akademik seviyede dil bilgisi ve kelime bilgisi becerilerini ölçmek amacı ile düzenlenmiş sorular vardır. Adaylara 4 veya 5 bir birinden değişik okuma parçası verilir ve parçalarda boş bırakılan yerlerin tamamlanması istenir. Öğrenciler her boşlukta verilen 4 şıktan birini seçmelidirler. Toplam 35 adet soru vardır ve her soru 1 puan kıymetindedir. Bu bölüm toplam 35 puan kıymetindedir.

Detaylar
Proficiency Sınavı Kursu 

Proficiency Sınavı Kursu

Proficiency imtihanı, hususi üniversitelerin hazırlık imtihanlarını geçmek amacı ile gerçekleştirilen ‘İngilizce Yeterlik ( Proficiency ) ‘ imtihanıdır. Bu imtihan okuma, dinleme, gramerve yazma imtihanı olmak üzere dört bölümden oluşur. Üniversitelerin kendi gereksinimleri doğrultusunda kendi bünyelerinde hazırladıkları bir yabancı dil imtihanı olduğundan, bazı üniversiteler (Boğaziçi gibi), dinleme becerisi konusunda bir sınama yaparken bazı üniversiteler (İTÜ gibi) bu bölümü imtihanlarına almayabiliyorlar

Detaylar
Proficiency Sınavı Hazırlık Kursu 

Proficiency Sınavı Hazırlık Kursu

Proficiency imtihanları şirketler veya Üniversiteler tarafından verilebilir. Proficiency Sınavı, üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin, kazandıkları üniversite tarafından tertiplenen, yeterlilik (muafiyet / proficiency) imtihanını geçerek, hazırlık okumadan doğrudan fakültenin birinci sınıfından başlamalarını sağlamak ve hazırlık okuyup, sene bitiminde yapılan imtihanda başarısız olan öğrencilerin de fakülteye geçmeleri amacı ile girmek mecburiyetinde oldukları İngilizce Yeterlilik Sınavı’dır.

Detaylar
Proficiency Sınavı Nedir 

Proficiency Sınavı Nedir

Proficiency; Üniversite’de İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı (Yeterlilik Sınavı) ismi ilede tanınan bu imtihan her üniversitenin kendi gereksinimleri düşünülerek kendi bünyelerinde oluşturdukları kendilerine özgü yabancı dil seviye tespit imtihanıdır.Genelde dilbilgisi ,reading,writing ve listening aşamalarından oluşur.Ancak bazı üniversiteler (Boğaziçi gibi), dinlemede ki algılamayı sınarken bazı üniversiteler (İTÜ gibi) bu bölümü imtihanlarının içeriğine almayabiliyorlar

Proficiency (Yeterlik) imtihanı, üniversitelerin kendi gereksinimleri açısından kendi iç yapılarında hazırladıkları yabancı dil seviye tespit imtihanıdır.

Bazı üniversiteler (Boğaziçi gibi), dinleme yetisini test ederken bazı üniversiteler (İTÜ gibi) bu bölümü imtihanlarına katmayabiliyorlar.

Genelde dilbilgisi ,reading,writing ve listening aşamalarından oluşur.Ancak bazı üniversiteler (Boğaziçi gibi), dinlemede ki algılamayı sınarken bazı üniversiteler (İTÜ gibi) bu bölümü imtihanlarının içeriğine almayabiliyorlar

Detaylar