Proficiency Sınavı Hakkında 

Proficiency Sınavı Hakkında

Proficiency Sınavı Hakkında

Proficiency Sınavı Hakkında Bilgi

1 –  Proficiency Sınavı ( Proficiency Sınavı için Bireysel – Özel Ders )
2 –  Proficiency Sınavı ( Proficiency Sınavı için 4 kişilik Gruplarla Ders )

Üniversite İngilizce Hazırlık Geçme Sınavı veya Yeterlilik Sınavı olarak bilinen bu imtihan, her üniversitenin kendi gereksinimleri istikametinde ve kendi bünyelerinde hazırladıkları yabancı dil seviye tespit etme imtihanıdır.

Üniversite imtihanında başarılı olup bir üniversiteye kayıt yaptırma hakkını kazanmış öğrencilerin seçtikleri bölüm veya temel bilim dalında eğitimlerine devam edebilmeleri amacı ile onlardan beklenilen özellikle İngilizce bilgilerinin yeterli düzeyde olduğunu gösteren bir imtihanda başarılı olmaktır. Her üniversite kendi başarı çıtasını belirlemiştir. Öğrencilerin, bölümlerinde eğitimlerine başlamadan evvel Proficiency veya TOEFL ve IELTS imtihanlarından birinden üniversite tarafından tespit edilmiş başarı baraj puanını almaları onlardan beklenmektedir.

Proficiency Sınavı, Gramer (Dil Bilgisi) ,Reading (Okuma),Writing (Yazma) ve Listening (Dinleme) kısımlarından meydana gelir  Ancak bazı üniversiteler dinleme yetisini test ederken (örn. Boğaziçi Üniversitesi) bazı üniversiteler bu bölümü imtihanlarına katmazlar ve hariç tutarlar .  (örn. İTÜ).

Proficiency, TOEFL veya IELTS gibi standard bir hale getirilmiş bir imtihan değildir. Kurumsal bir imtihandır ve bu nedenle her üniversite kendi profil ve yapısına uygun ve uyguladığı programlar istikametinde bir yeterlik istemektedir. Özetle, her üniversitenin Proficiency imtihanı için  formatı ve sınav kapsamı ayrı olduğundan, hedef üniversitenin beklentilerine göre imtihana hazırlanmak gereklidir. Proficiency Sınavı ile alakalı en doğru  malumat üniversitelerin kendi internet sitelerinde Hazırlık Okulu veya Yabanci Diller Yüksek Okulu altında sınavlar ile  alakalı olarak hazırlanmış bölümden edinilebilir.
Biz Proficiency Akademik Eğitim Sınav Hazırlık Merkezi olarak hedefimiz, üniversitelerin sistemlerine uygun ve her üniversiteye hususi eğitim programları ile öğrencilerimizi iyi bir biçimde bu imtihanlara hazırlayarak hazırlık imtihanında başarılı bir netice elde etmelerini sağlamaktır.

Proficiency Sınavı HakkındaProficiency imtihanının belli bir formatı yoktur. Her üniversite kendi gereksinimleri  istikametinde  imtihanlar hazırlar. Kimi imtihanlar ekseriyet olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşurken, kimi imtihanlar dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini  değişik biçimlerde sorular aracılığıyla ölçer. Her üniversitenin kendine hususi bir proficiency imtihanı vardır.

Üniversiteyi kazanan öğrencilerin, bölümlerinde okumaya başlamadan evvel Proficiency imtihanına girip, yeterli puan almaları gerekir. Öğrencilerin var İngilizce seviyelerine göre bu imtihana hazırlık süreleri ve ders yoğunluğu ayrımlılık gösterebilmektedir. Bu nedenle  bu süreçte ilk ve en mühim adım öğrencinin seviyesini belirleyip gereksinim duyduğu düzeyi yakalayabileceği bir program doğrultusunda hazırlanmaktır. Başarılı bir netice elde etmek için , öğrencilerin tekrarl olarak orta düzey (intermediate) ve üstü (high intermediate) düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmaları ve bu bilgiyi dört beceride (Reading, Writing, Listening, Speaking) sergileyebilmeleri beklenmektedir.
Proficiency imtihanına  hususi bir müracaat yapılmaz. Üniversiteler her öğretim senesi başında yeni gelen öğrencilerinin ve hazırlık mektebinde  verilen eğitmi tamamlamış öğrencilerin İngilizce seviyelerini ölçmek amacı ile  bu imtihanı uygularlar.

Proficiency Sınavı HakkındaProficiency Akademik Eğitim olarak bizim hedefimiz ,üniversite eğitimi almaya hak kazanan öğrencilerin ve üniversitenin Hazırlık Okulu’nda aldığı eğitime karşın bu imtihanda başarı gösterememiş öğrencilerin kazandıkları üniversite tarafından düzenlenen, yeterlilik ( proficiency ) imtihanını geçerek, hazırlık okumadan veya hazırlık sınıfını atlayarak, doğrudan kendi bölümlerine başlamalarını sağlamak bu yolda onların tarafında yer almaktır.
Proficiency sınavı  kursu hazırlık atlama ve yüksek lisans derslerine  kabul  yoğun bir program olarak tercihen yaz döneminde başlamakta ve üniversitelerin proficiency imtihanı tarihine kadar devam etmektedir. Bu imtihana girecek ve bu imtihana  hazırlanacak olan öğrencilerin edinilen malumatın daha kalıcı ve sağlıklı olması ve imtihanda başarılı olma şanslarını yükseklerde tutmak açısından bu yoğun süreci ve hazırlıklarını rahat ve geniş bir vakite yaymaları tavsiye edilir.

 

 

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment