Proficiency Nedir , Proficiency Sınavı Nedir 

Proficiency Sınavı Nedir

PROFICIENCY SINAVI NEDİR yada NEDİR PROFICIENCY SINAVI  KONUSU HAKKINDA

Proficiency Sınavı Nedir veya nedir Proficiency sınavının Açıklaması

1 –  Proficiency Sınavı ( Proficiency Sınavı için Bireysel – Özel Ders )
2 –  Proficiency Sınavı ( Proficiency Sınavı için 4 kişilik Gruplarla Ders ) 

Proficiency sınavı nedir yada nedir Proficiency sınavı konusunda yapılan açıklamalar nezdinde; Proficiency sınavına hazırlık konusunda Proficiency Akademik Eğitimin her üniversitenin programlarına uygun olarak düzenlenmiş programlarını eksiksiz uygulayan uzman kadrosuna güvenebilir ve kendinizi bize emanet edebilirsiniz.  

Proficiency; Üniversite’de İngilizce Hazırlık Atlama İmtihanı (Yeterlilik Sınavı) olarakta bilinen bu sınav her üniversitenin kendi gereksinim duydukları doğrultuda vede kendi bünyelerine uygun olarak hazırladıkları yabancı dil seviye belirleme imtihanıdır.

Genelde gramer, reading, writing ve listening bölümlerinden meydana gelir. Ancak bazı üniversiteler (Boğaziçi gibi), dinleme konusunda katılımcının dinlenileni kavrama ve anlama becerisini ölçümlerken bazı üniversiteler (İTÜ gibi) bu bölümü imtihanlarında gereksiz görüyor ve uygulamıyorlar

Proficiency sınavı için yapılacak en mantıklı çözüm yolu, müracaat edilen üniversitenin Proficiency sınav örneklerini önceden elde etmek ve sınav öncesinde EN AZ 10 deneme sınavını çözmeye çalışmaktır.

Proficiency, TOEFL gibi sabitlenmiş vede yıllardır dizayn edilmiş bir sınav değil; aksine, kurumsal bir sınav olduğundan her üniversite yapmış olduğu eğitimi göz önünde bulundurarak bir yeterlik ister. İTÜ Yeterlik sınavına hazırlanmak Boğaziçi Üniversitesinin sınavına hazırlanmakla aynı şey değildir ya da YTÜ’ ye hazırlandığınız tekniklerle ve taktiklerle İTÜ’ye hazırlanırsanız sınavda başarısızlık kaçınılmaz olur. Yani, hazırlanırsınız da, elde edilen netice amaca hizmet etmez.

Mesela Atılım ve Bilkent Üniversitesi proficiency sınavı için orta seviye bilgiye sahip olanların bireysel çalışmalarla bu sınavı geçmeleri olağanüstü bir şans yada çaba gerektirir. Bu durumda ciddi bir şekilde kurs değil özel ders almak gerekir.. Hatta bazıları bu kadar uğraşacağıma diğer sınavlara hazırlanıp Mesela Atılım için biraz speaking çalışıp TOEFL sınavından 71(IBT), 173 (CBT), IELTS sınavından 6.0, FCE sınavında C ve KPDS 76 veya ÜDS’den 76 alan öğrenciler Yeterlik Sınavına alınmaksızın bağlı oldukları fakültelere geçerler.Çünkü bu üniversitelerin kendi uyguladıkları imtihanlar anormal bir biçimde zordur.

PROFICIENCY SINAVINA HAZIRLIK KURSU SONUCUNDA ÖĞRENCİLERİN KAZANIMLARI NELERDİR? Gayemiz  her üniversitenin kendi karakterleri ile farklı farklı uyguladıkları Proficiency sınav sistemine uygun olarak öğrencileri hazırlamak ve bu sınavdan başarılı olmalarını sağlamaktır.

Proficiency sınavı hazırlık eğitimine katılan öğrenci, kendi üniversitesi’nde uygulanan sınav da başarılı olursa bölümüne yani fakülteye hazırlık sınıfı okumadan geçme imkanı kazanır.


PROFICIENCY SINAVININ FORMATI NEDİR?
Proficiency sınavının daha önceden belirlenmiş bir şekli yada biçimi yoktur. Her üniversite kendi eğitim sitemine uygun Proficiency sınavları hazırlar. Kimi sınavlar çoğunluk olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşurken, kimi sınavlar dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileri üzerinde odaklaşır. Her üniversitenin kendine yönelik ve kendi eğitim sistemi ile uyum sağlayan bir proficiency sınavı vardır.

KİMLER KATILMALI? Üniversiteyi kazanan öğrencilerin, bölümlerinde okumaya başlamadan önce Proficiency sınavına girip, yeterli puan almaları gerekir. Proficiency hazırlık kursuna katılacak öğrencilerin orta seviye ya da orta seviyeye yakın olmaları gerekir.

Ayrıca bu sınava dönem başında yapılan sınavda başarısız olan ve başarısızlığı nedeni ile bir sene boyunca hazırlık okuyan sonra yine final sınavında başarısız olan öğrenciler katılır.

PROFICIENCY SINAVI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR? Proficiency sınavı için özel bir başvuru yapılmaz. Üniversiteler her öğretim yılı başında yeni gelen öğrencilerinin İngilizce seviyelerini ölçmek için bu sınavı tatbik ederler.Sınavın nerede,nasıl ve ne zaman yapılacağı üniversiteler tarafından tespit edilir ve iletişim araçları ile ilan edilir.


PROFICIENCY SINAVININ İÇERİĞİ
 : Yeterlilik sınavı üniversiteden üniversiteye göre farklılıklar içerir . Kurumumuzda üniversitelerin programlarına uygun olarak ayrı ayrı eğitim programları düzenlenir. Bu tatbikat üniversiteler arası sınav farklılığından meydana gelen sıkıntıları halletmek amacı ile düzenlenir.

Gruplar aynı üniversite de eğitim gören aynı İngilizce seviyesine sahip olan öğrencilerden oluşmaktadır.

Bunun için diğer kurumların aksine maksimum 4 kişilik sınıflarda proficiency uzmanı eğitmenlerimizle eğitimler verilir.

Aynı üniversite ve aynı seviyeden gruplar oluşturulamadığı durumlarda yada öğrencinin isteğiyle birebir özel ders fırsatları da sunulur.Başarı oranımız % 90 dır.

PROFICIENCY SINAVININ AMACI : Üniversiteyi kazanan öğrencilerin, kazandıkları üniversite tarafından düzenlenen, yeterlilik (muafiyet / proficiency ) sınavını geçerek, hazırlık okumadan, doğrudan kendi bölümlerinde başlamalarına aracı olmak, hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin ise üniversite tarafından yapılan sınavda başarısız olmuşlar ise onların hazırlık sınıfını atlayarak kendi bölümlerinden başlamalarını tedarik etmek.

PROFICIENCY NE ZAMAN BAŞLAR? Proficiency kursu hazırlık atlama ve yüksek lisansa kabul için yoğun bir program olarak yaz döneminde başlar ve üniversitelerin proficiency sınavı tarihine kadar devam eder.

Genelde Haziran ile Eylül arasında yapılır.

PROFICIENCY SINAVI : Proficiency sınavı üniversitelere yeni gelen öğrencilerin İngilizce seviyesinin bölümlerde okuyabilmek için yeterli olup olmadığını ölçen sınavdır. Her üniversitenin sınavda istediği İngilizce seviyesi birbirinden değişiktir..

Tüm üniversitelerde TOEFL geçerlidir.Genelde 79-80 puan yeterli olmakla birlikte bazı üniversitelerde TOEFL’dan alınması gereken not farklı olabilir.

PROFICIENCY SINAVINA HAZIRLIK KURSLARI NE KADAR SÜRER? Hazırlık programlarımız programa katılan öğrencilerin İngilizce seviyelerine bağlı olarak değişmektedir.

PROFICIENCY SINAVI NEDİR? : Proficiency Sınavı, üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin, kazandıkları üniversite tarafından tertiplenen yeterlilik (muafiyet / proficiency) sınavını geçerek, hazırlık okumadan direk olarak fakülteden yani birinci sınıftan başlamalarını temin etmek ve hazırlık okuyup, sene sonunda yapılan sınavda başarısız olan öğrencilerin de fakülteye geçmeleri için girmek zorunda oldukları İngilizce Yeterlilik Sınavı’dır.

Proficiency Sınavı, girilecek olan üniversiteye göre değişmekte olup temelde benzerlikler taşır. Genelde kişin gramer bilgisini, yazma, okuma ve dinleme yeteneklerini ölçer.

Bazı üniversiteler bunlara ek olarak speaking yani konuşma testide yaparlar.

 

Diğer Yazılar

Leave a Comment