Proficiency Sınavına Hazırlıkta Karmaşa

Proficiency Sınavına Hazırlıkta Karmaşa Nasıl oluşuyor ?

Proficiency Sınavına Hazırlıkta Karmaşa Problemi

1 –  Proficiency Sınavı ( Proficiency Sınavı için Bireysel – Özel Ders )
2 –  Proficiency Sınavı ( Proficiency Sınavı için 4 kişilik Gruplarla Ders)

Proficiency Sınavına Hazırlıkta Karmaşa, sınava girecek olan aday öğrencinin kendisine yol gösterecek ve ders alacak bir hoca yada bir kurum aradığında başlıyor. Zira, proficiency sınavına hazırlık için araştırma yaptığında, eğer internette araştırma yapıyorsa öyle değişik ve saçma şeylerle karşılaşıyor ki, öğrenci şaşırıyor. Özel ders almak için , hoca araştırdığında ise yine karşılaştıkları öğrenciyi şaşırtıyor. İşin içinden çıkmak için , mecburen çevresinden yardım ve destek istiyor ama yardım yada destek istediği kimseler de proficiency sınavının nasıl bir şey olduğunu bilmediğinden ya yanlış yönlendiriyor ya da yardım edemiyor ve destek olamıyor. Daha sonraki aşamalarda ise, okulun düzenlediği yaz okulu karmaşası başlıyor. Gitsin mi gitmesin mi ? karar veremiyor. Çevresinde de karar vermesine katkı sağlayacak kimse bulamıyor.

Proficiency Sınavına Hazırlıkta Karmaşa, başladığında ne sınava girecek olan aday öğrenci nede ailesi ne yapılacağını bilmiyor. Öğrenci, yaz okuluna gitse, kışın hazırlık sınıfında derse giren aynı hocalar derse gelecek ve öğrenemediklerini yine öğrenemeyecek. Internette bir kurum bulsa bu işi yaptığını söyleyen, kurumun bu konuda verebileceği referansları bulunmuyor. Özel ders almak için hoca ararsa, hoca hakkında da pek bir bilgi ve onu güvenilir kılacak kıstasları bulamıyor ve karmaşa bu şekilde sürüyor. Şayet bu işi zorlanırsa daha da kötü sonuçlar verebiliyor. Aday öğrenci yanlış bir kurumun yada işi bilmeyen bir hocanın eline düşüyor ve bilgisine artı olarak bir şey katılmadığı için , başarısız sonuçlar alıyor.

Proficiency sınavına hazırlıkta karmaşa yaşanmak istenmiyorsa hazırlık  aşamasında baştan önlemler alınmalı. Mesela, daha önce bu tür ders almış bir öğrenciden referans alınarak onun ders aldığı hoca yada kuruma baş vurulabilir. Bu şekilde, yaşanacak karmaşanın önüne geçilebilir. Olaya gerçeklik gözlüğünden bakılacak olursa, bu karmaşanın oluşmasında bu işi yaptığını söyleyen her kesin kendi çapında bir hatası var. Yaşanan ortak bir hata. Hata okuldan başlıyor. Okul bir sene hazırlık okutmakla hatasına başlıyor. Oysa, bu öğrencilerin arasında,eğitim hayatı boyunca doğru dürüst İngilizce dersi almamış hatta İngilizce öğretmeni görmemiş öğrenciler var. Hazırlık sınıfında okuyacak öğrencileri seviyelerine göre ayırmak hatta gerekirse, seviyeleri düşük olanlara 2 yıl hazırlık eğitimi vermek bu yollardan biri olabilir.