Proficiency Sınavı Zor mu ?

Proficiency Sınavı Zor mu yoksa Kolay mı ?

Proficiency Sınavı Zor mu Sorusunun Yanıtı

1 –  Proficiency Sınavı ( Proficiency Sınavı için Bireysel – Özel Ders )
2 –  Proficiency Sınavı ( Proficiency Sınavı için 4 kişilik Gruplarla Ders)

PROFICIENCY sınavı zor mu , diye soru yöneltildiğinde verilmesi gereken en iyi cevap,hangi sınav kolay ki ? demek olur. Şayet, sınava girecek olan aday öğrenci, hazırlık sınıfı okumuşsa ve hazırlık sınıfı bittikten sonra bu sınava giriyorsa, yada hazırlık sınıfı okunmadan muafiyet amacı ile giriliyorsa,seviyesi uygun olmayan yada bitimde giren içinse,iyi çalışmamış olan her öğrenci için proficiency sınavı zordur.

Sınava girecek olan aday öğrenciler,zamanlar başta olmak üzere, İngilizce dilinin en önemli kuralları olan dil bilgisini iyi bilmiyorsa, bilmekte yetmez, bilgileri özümsememiş ve kullanılır hale getirmemiş ise, eteri kadar çok sayıda akademik kelime bilmiyorsa, elbette bu sınav öğrenci için bir kabusa dönüşür.


Yukarıda sözü edilen konulardan yoksun olan öğrenci şayet bu konulara bir özel hoca gözetim ve denetiminde çalışırsa ve sınava bu şekilde hazırlanırsa, o zaman bir şansı olabilir ve sınav onun için kolay bir şekle dönüşebilir. Bu konuları çok iyi bilen ve içselleştirmiş olan bir öğrencinin bile bir hoca gözetim ve denetiminde  eğitim alması daha sağlam ve kesin sonuç alınması açısından gereklidir. Zira, bu tür akademik sınavlar sadece iyi İngilizce bilmekle geçilebilen sınav türleri değildir.teknik bilgi gerekir.Yani, sınavın özelliklerini ve ne tür sorular sorulduğunu ve bunların nasıl çözülmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak, sınavda kesin başarılı olmak açısından olmazsa olmazlar arasındadır. Bu nedenle,  seviyesi sınav için yeterli olan öğrencinin bile, hiç olmazsa, sınav teknikleri ve sınav taktikleri  hakkında bilgilenmesi lazımdır. Bunun için de eğitim alması gerekir.

PROFICIENCY  sınavının kolaylaşmasında, öğrenci ailelerininde katkısı gerekir. Ailenin ,  İngilizce sınavının ve İngilizce dilinin ne olduğunu bilmesi ve bu konuda fikir sahibi olarak öğrenciyi desteklemeleri sınavı kolay hale getirir.